browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

2 Saat 37 Dakikada Maraton

Posted by on 27/11/2015

Merhaba ben Ercan Arslan, yılın son yarışının raporuyla karşınızdayım.

Bu kez koşmak için İstanbul Maratonu’ndaydım. Herkes gibi ben de aylar öncesinden kaydımı yaptırmıştım. Yarış gününü beklerken antrenmanlarıma devam ettim, arada Mersin’de bir maraton koştum. Sonunda hazırım. Sıra İstanbul Maratonu’na gelmişti.

Cumartesi sabahı kimya sınavım vardı.

Bu sebeple İstanbul’a uçakla gitme kararı aldım. Doruk daha önceden gittiği için yarış kitimi benim adıma aldı. İstanbul’a varınca Doruk ile konuşup ODTÜ İstanbul Mezunlar Deneği’nde buluşmaya karar verdik. Bu maratonda ODTUMİST burs havuzu (bağış yapmak için tıklayın) için koşuyorduk ve bu sebeple mezunlar derneğinde bizler için bir makarna partisi düzenlenmişti. Makarnalarımızı tüketip, Doruk’un arkadaşının evine giderek yarış için hazırlanmaya başladık. Yatmadan önce önümüzdeki sabah ulaşımımızı nasıl sağlayacağımızı düşünmeye başladık çünkü sabah erken saatlerde bütün yollar kapatılacaktı. Kısmi bir çözüm bulup, saat 00.30’da uyumaya başladık.

Pazar sabahı, saat 6’da alarmlarımız çalmaya başladı.

Hafif bir kahvaltı yaptıktan sonra Taksim’e gitmek için evden ayrıldık. Ringleri kullanarak saat 08:00 civarı başlangıç alanında olduk. Hemen yarış için hazırlanmaya koyuldum, üzerimi değiştirdim ve ısınmaya başladım. Bu hazırlık sürecinde Doruk da bana yardımcı oldu. Ancak küçük bir problemimiz vardı; birçok maratonda olduğu gibi Istanbul Maratonu’nda da elit atlet grubu vardı. Sürem bu grup için yeterli olsa da görevlilere derdimizi anlatamadık. Yarış alanında Ercan Dudak’la karşılaştım, problemimi söyleyince bana yardımcı olarak elit atletlerle start almamı sağladı. Ön grupta yer alarak yarışın başlamasını beklemeye koyuldum.

Startın verilmesiyle hedef tempoma yakın bir hızda koşmaya başladım.

Köprüyü geçtikten sonra tempoma uygun bir koşu grubu buldum, bir süre sonra tempolarını azalttılar, 2-3 km onlarla koştuktan sonra gruptan ayrıldım.

ucan_ercan

6. km ye yaklaşırken sol baldırımda gerilme hissettim. Birazdan geçeceğini, çok iyi ısınamadığımı düşündüm ama 4-5 km boyunca devam etti. Ayak uçlarımda koşarsam kasın gevşeyeceğini düşündüm ve bir parmak uçlarıma basarak koştum. İşe yaramıştı; baldırlarımın ağrısı azaldı. Diğer taraftan karnıma hafif ağrılar giriyordu. Büyütülecek bir şey olduğunu sanmıyordum. Sanırım biraz ince giyindiğim için rüzgara maruz kalmıştım. Ne var ki ağrı gittikçe artıyordu ve tempom da buna bağlı olarak düşmeye başlamıştı. 15. km de tuvalet molası vermenin mantıklı olacağını düşündüm.

ercan_sonlarda

Bu moladan sonra kendimi daha iyi hissediyordum. 22.5. km’ye kadar birkaç yudum su içerek gelmiştim. Midemin düzeldiğini düşünerek bir enerji jel tükettim. Benimle aynı tempoda giden Zerfie Limeneh Tadese’ye 30. Km’ye kadar eşlik ettim. Tadese tempo kaybetmeye başladığı için arkada bırakmak zorunda kaldım ama ben ne kadar tempomu korumaya çalışsam da rüzgar ve yorgunluk bana engel oluyordu. Böylelikle tempom biraz düştü. İkinci jeli almam gerektiğini hissediyordum. O jeli de mideme indirdikten sonra biraz daha iyi hissetmeye başladım. Ancak bu sefer de önümde ve arkamda sporcu göremediğim için tempomu ayarlamakta zorluk çekmeye başladım. Sonlara doğru yarışı bırakmış sporcular ve tempo kaybetmiş koşucuların yanlarından geçmeye başladım. Arada saatten kaç km kaldığını ve tempomu kontrol ediyordum. Yokuşu görünce hafif tempo arttırmaya başladım. İnsanların arasından koşarak bitişe doğru ilerliyordum ve ikinci maratonumu bitirmem için sadece birkaç yüz metre kalmıştı. Biraz daha ilerleyince bitiş çizgisini gördüm.

Son enerjimi harcayarak, 2 saat 37 dakika 14 saniye sonunda bitiş çizgisinden geçerek yarışı tamamladım. Sonuç olarak Türklerde 4. ve genel sıralamada 12. oldum. Bu benim maraton rekorum. Ancak asıl amacıma ulaşmak için daha çok çalışmam gerektiğini biliyorum. Çünkü en büyük hayalim 2020 olimpiyatlarında ülkemi temsil etmek.

kosan_ercan

Nasıl koştuğumu incelemek isterseniz Strava kaydıma göz atabilirsiniz.
Runatolia’da görüşmek üzere…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *