browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Türkiye Bisiklet-O Şampiyonası (2014)

Posted by on 18/05/2014
Elit erkek 1. gün kürsü

Elit erkek 1. gün kürsü

Geçen hafta Türkiye Oryantiring Federasyonu‘nun düzenlediği Türkiye Bisiklet-O Şampiyonası‘nın son iki yarışı Ankara, Beytepe’de yapıldı. Bu iki yarış aslında İstanbul’da düzenlenen Bisiklet-O 1. Kademe yarışlarının devamı niteliğinde. Tüm yarışlardan alınan puanlar toplanarak Türkiye şampiyonu ve diğer dereceler belirleniyor.

Beytepe yarışlarının ilk günü yağış olmamasına rağmen, bir önceki hafta kesintisiz yağan sağanaklar yüzünden arazi çamur içindeydi. Bilen bilir, Beytepe ve Yalıncak’ın çamurları beterdir. Bırakın bisiklet sürmeyi, koşmak hatta yürümek bile büyük çaba gerektirir. Olsun, mücadeleye farklı bir tat kattı diyebiliriz. Orta mesafe koşulan ilk günkü yarışta Elit Kadın 21+ kategorisinde Banu 1. oldu. Elit Erkek 21+ kategorisinde ise ben Efe ve Alican’ın arkasından gelerek 3. oldum.  İlk günün sonuçlarına buradan erişebilirsiniz.

Kadın elit gün 2 kürsü

Kadın elit gün 2 kürsü

İkinci gün, havanın çok sıcak olması ve yağış olmamasıyla çamur epey kurumuştu. Kategorisinde Banu tekrar 1. oldu, ben ise pek çok genç tarafından geçilerek bu defa kürsüde yer alamadım. İkinci günün sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz. Yarışın bitişi ve Banu’nun Türkiye Şampiyonluğu’nu dondurma yiyerek kutlarken beklenen dolu sağanağı başladı. Bu sebeple ödül töreni, yarışmacıların ve organizasyon görevlilerinin yakındaki bir binanın içine kaçışmasıyla vakit kaybetmeden başlatıldı.

İşte ödül töreninin hemen ardında yapılan Ülke TV röportajı:

YarisSonrasiToplu

Parkurlar hakkında, özellikle de elit kadın parkuru hakkında daha detaylı bilgiye gelelim (Banu). İlk gün orta mesafe yarışı, kadınlarda 10,7, erkeklerde 11,6 km olarak duyurulmuştu. Beytepe kampüsünün batı tarafındaki amfi tiyatronun biraz güneyinden start alıp kuzeye doğru hızla araziye girdik. Beytepe arazisi Kuzey-Güney yönünde yükselerek uzanan bir yapıya sahip. Parkur bizi daha engebeli olan Kuzey yarısında gezdiriyordu. Parkurdaki en belirgin seçim 1’den 2’ye kuzey ya da Güney taraftan gitme durumuydu. İki tarafta da çıkış-iniş epey fazlaydı. Kararsız kalmama rağmen kuzeyden çıktım. Diğer sporcular Güneyi tercih ettiler sanıyorum ama, daha dikkatli bakınca Kuzey tarafı iyi bir seçim gibi görünüyor. Yer çamur ve eğim dikti ama hız alınca bisiklet bir taraftan çamuru atıyordu ve durmadan ilerlenebiliyordu. Zaman zaman geniş yolların kenarına, otların üstüne kaçıyordum. Birkaç kere çamur, maşanın önünü iyice doldurdu ve tekeri sıkıştırdı, ısrarla pedalı çevirince yapışkan toprak tamamen döküldü ve durmadan yoluma devam edebildim.

1'den 2'ye yol seçimi

1’den 2’ye yol seçimi

Sonrasında eğim profili daha rahat ama sık patikalarıyla daha çok dikkat gerektiren Kuzey-Batı bölüme geçtik. Burada eğim pek sorun yaratmadığından en kısa yolu seçmeye odaklandım. Birbirine yakın patikalar ve az eğimli arazi çekici olsa da araziye girmeden yoldan gittim. Yarış sonrasında sporcularla konuşurken bu kararın bana avantaj sağladığını anladık. Hedefler bizi Güneye götürürken 10. hedefe doğru az eğimli arazide bir hata yaptım. Bana yaklaşık 1 km’ye mal oldu. Sondan bir önceki hedefe, 13 numaraya giderken aşağı doğru hafif eğimli yolun parkurun geri kalanından çok daha ıslak ve çamurlu olduğunu gördük. Ama yapacak birşey yoktu, 14’e yine aynı yoldan dönerek gitmeliydik. Aşağı doğru sürüş mümkün olsa da, hafif yokuş yukarı halde bu yoldan sürmek imkansız gibiydi. Tekerlerin üstünden, maşadan avuç avuç çamur toplayıp atıyordum. Otların üstünden gitmeye, ısrarla sürmeye çalışsam da başaramadım. İtmek bile mümkün değildi, birkaç kere yüklenip taşımaya çalıştım ama bisiklet iyice ağırlaşmıştı. Çok yakında olan bitiş noktasına birkaç sporcuyla birlikte zar zor ulaştık. Toplam 14 km yaparak yarışı bitirmiştim.

İkinci gün kurumuş toprakta daha rahattık. Duyurulan mesafeler kadında 6,3, erkekte 7,2 km idi. Parkur da sprint olarak, hızlı gidişe uygun planlanmıştı. Bizi arazinin kuzey batısına götürdükten sonra bir önceki günden daha güney tarafa gidip bitirdik. Araziden yokuş aşağı kesme durumları olduğu halde yine yolları ve daha iyi patikalardan götüren rota alternatiflerini tercih ettim. Yarım saatin altında geri döndüğümde 7,5 km yol gitmiştim.

One Response to Türkiye Bisiklet-O Şampiyonası (2014)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *