browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

TNF Feather Lite Storm Blocker Hafif Su Geçirmez Ceket İncelemesi

Posted by on 11/06/2015

 

Önden ve arkadan duruş. Ceket, harekete izin veriyor.

Önden ve arkadan duruş.

Genel Değerlendirme

Fiyat 200$ (Amerika ve Avrupa. Türkiye’de bulamadık)
Üretici The North Face (TNF)
Öne çıkan yönleri Çok düşük ağırlık,
“Sadece işini yapmak” için tasarlanmış,
Mükemmel rüzgar ve su geçirmezlik,
Yüksek nefes alabilirlik,
Erkek-kadın kesim alternatifleri
Kötü yönleri Cep gibi en basit özelliklerinin bile olmaması,
Kendi içine paketlenememesi,
Yüksek fiyat,
Mevsimin sert olduğu koşullarda yeterli olmayacaktır.
Kullanım alanları Koşu, uzun koşularda-ultra maratonlarda zorunlu malzeme olarak, bisiklet, doğaya çıktığınız ve önlem almak istediğiniz herhangi bir aktivite.

 

Teknik Özellikler 

Ağırlık 115 gr. (XS)
Koruma Su ve rüzgar geçirmez, kapşonlu
Kumaş 2.5L Hyvent kumaş
Aksesuarlar Kapşon saklamak için bant, kapşon ayarı, bel ayarı lastik
Beden seçenekleri
XS-XL (kadın), S-XXL (erkek)
Renkler Parlak yeşil, uçuk mavi, koyu pembe

 

Değerlendirme

Ceketi ilk olarak Avrupa’da gezerken bir mağazada görüp hayran kalmıştım. Askıda incecik, yarı-şeffaf, ama korumasını hissettiren halini gördüğümde aradığım ultra-maraton ceketi bu demiştim. Ne yazık ki ceketin insanı birkaç kere düşünmeye iten bir fiyatı var. Türkiye’de de bulamadım. Şans eseri Amerika’da elinde sadece XS satan bir mağazadan indirimli aldım.

Ceketi elinize alır almaz ilk fark ettiğiniz hafifliği ve küçüklüğü. Ancak kendi içine paketlenme gibi bir özelliği olmadığından, giymek yerine yanınızda taşımak istediğiniz durumda gereksiz yer kaplayabiliyor. Bu durum için aşağıda resimde gördüğünüz gibi ben, kendi boyutuna uygun küçük bir kılıf bulup içine tıktım. Bu sayede avuç içi kadar yer kaplayacak bir hale geldi.

Ceket, içine sığdırdığım kılıfta el içine sığacak boyutta

Ceket, içine sığdırdığım kılıfta el içine sığacak boyutta

Ceket, üstüme tam oturan bir beden olmasına rağmen hareketleri kısıtlamıyor. Kapşon başı iyice sarıyor ve yerinde duruyor. Kollar ve beden yeterince uzun. Genel tasarım ise İngilizce’de “no-frills” ya da “bare-bones” diye ifade edilen türden. Yani sizi sarıp rüzgar ve yağmurdan korumak dışında hiçbir ek özelliği yok. Olmayan özelliklere cep de dahil. Kendi içine paketlenip derli toplu durmasını sağlayacak bir cebi olsaydı ben 10 gr fazla ağırlığa razıydım. Cekette sadece bel ayarı için incecik bir lastik, kapşonu saklayıp sabitlemek için küçük bir çıtçıt ve kapşonu kafanıza ayarlamak için bir cırt var.

Sadece bel ayarı için lastik var

Sadece bel ayarı için lastik var

Ceket incecik, yarı-şeffaf, biraz hassas görünen bir kumaştan yapılmış. Ancak kullanımlarımda bir sorunla karşılaşmadım. Adına yakışır şekilde en yoğun yağmurlardan koruma konusunda hiçbir sıkıntısı yok. Aynı zamanda ultra-maraton gibi yoğun etkinlikler için makul miktarda nefes aldığını da hissediyorsunuz. 2.5 katmanlı Hyvent kumaş zaten değişik birçok cekette kendini kanıtlamış bir malzeme. Ancak TNF’in kendi sitesinde yağmur koruma ve nefes alma değerlerini bulamadım.

 

 

 

Benzer Ürünlerle Karşılaştırma

Yurtdışında değişik markalar bu tip ürünler sunsa da, bildiğim kadarıyla ülkemizde pek çeşit yok. Popüler markalardan 200 gr altı seçenekleri bulmaya çalıştım. En güzel alternatif kosuyorum.net sayesinde erişebildiğimiz Raidlight Top Ultralight Evolution yağmurluk. Kapşon ve kendi cebine paketlenme özelliği var ve 169 gr ağırlığında. Fiyat olarak da benzer aralıkta. Ancak Raidlight’ta kadın kesimi yok. Erkek S bedeni de minyon tipli bir kadına panço olacak kadar geniş. Ancak öğrendiğime göre Raidlight 220 gr ağırlığında kendi cebine katlanabilen kadın yağmurluğu üretmeye başlamış ve yakında Türkiye’ye de gelecek.

Diğer iki seçenek Salomon’da mevcut. “S-lab Light Jacket” 100 gr ile göz dolduruyor ancak yağmur geçirmez değil. Aslında bu ağırlık ve görünümde birçok ürün insanı heyecanlandırsa da genelde sadece su geçirmez değil “su itici” olduklarını görüyoruz. Bu da uzun bir etkinlikte ve değişken doğa koşullarında cekete güvenmek için yeterli değil. Salomon’dan yağmur geçirmez en yakın alternatif, 210 gr ağırlığındaki Bonatti WP Jacket.

TNF Feather Lite Storm Blocker ceket Outside Online tarafından en iyi ultra-koşu ürünlerinden seçilmiş. Sonuç olarak ürünü bulmak için yurtdışına bakmanız gerekse de, aşırı hafifliği, güvenilir kapşonlu yağmur-rüzgar koruması ve çeşitli beden, renk ve kesim seçenekleri ile alternatifini kolaylıkla bulamayacağınız bir ürün.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *