browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Teknik Malzemeleri İşaretlemek

Posted by on 25/04/2013

Katıldığımız çoğu etkinlikte ve yarışmalarda kullandığımız teknik malzemenin başkalarınınkiler ile karışması söz konusu olabiliyor. Bunu önlemek için malzemeleri işaretlemek mümkün ancak bunu yaparken dikkatli olmak gerekli.

Özellikle teknik dağcılık malzemelerinin sağlamlığı hayati öneme sahip. Malzemeyi işaretlerken kesinlikle bu malzemenin yapısına zarar verecek birşey yapılmamalı. Olası işaretleme yöntemleri; renkli bant yapıştırmak, özel etiketler uygulamak, ve boyamak…  Hepsinin artıları ve eksileri var, ve hepsi son derece dikkatli uygulanmalı. İşte önerilerimiz:

Kasklar: Yeni nesil kaskların dış kabuğu genelde polikarbonat, sert plastik, polietilen veya fiberglas malzemelerden yapılır.  İç kısım ise ya sıkıştırılmış köpük ya da perlon sisteminden oluşur. Bu malzemelerin hemen hepsi alkol veya benzin bileşikleri içeren maddelerin temasıyla zarar görür. Bu sebeple kesinlikle kasklarınızın içine veya dışına boya temas ettirmeyin. Boardmarker, CD kalemi, permanent marker, oje kullanmamanız gereken maddelerden. Genelde kaskların üzerine etiket yapıştırılabilecek bölgeler olur.  Buralara şeffaf etiketler yapıştırarak üzerine ismimizi yazabiliriz. Kaskın perlonlarının uçlarına renkli bir bant takmak da mümkün. Yalnız bu bantlar yağmur suyu temas ettiğinde çıkabilir. Elektrik bandı kullanıldığında su ile çıkması zor olabilir ama güneşli ve sıcak havalarda yapışkanı gevşeyecek ve etrafa bulaşacaktır.

 

Koşumların işaret konulabilmesi için etiketleri olabilir.

Koşumların işaret konulabilmesi için etiketleri olabilir.

Koşumlar: Koşumların da perlonlarına veya pedlerine kesinlikle boya sürülmemesi öneriliyor. Doğal olarak üzerlerine birşeyler dikmek de iyi bir fikir değil. Genelde koşumun üzerine isim yazılabilecek etiketler üretici firma tarafından iliştirilmiş oluyor. Bu etiketin üzerine isminizin baş harflerini yazabilirsiniz.

Perlonlara sürülecek boya liflerin yıpranmasına ve malzemenin güvensiz olmasına sebep olabilir. Varsa perlonların yalnızca etiketlerine işaret koymalısınız.

Perlonlara sürülecek boya liflerin yıpranmasına ve malzemenin güvensiz olmasına sebep olabilir. Varsa perlonların yalnızca etiketlerine işaret koymalısınız.

 

Perlonlar, İpler ve Yardımcı İpler: Perlonlar ve iplerin liflerine zarar vermemesi için boya ile temas ettirmemek gerekiyor. Yani oje, marker, CD kalemi, keçeli kalem yasak… İplerin ve perlonların dikiş ile kapanmış en uç noktalarına, yani düğüm atıldığında (veya herhangi başka bir kullanımda) çekerinin olması beklenmeyen bir kısmına küçük bir işaret konması kabul edilebilir. Kapalı perlonlarda ise bu mümkün olmadığından, yani her noktasının çekeri olması bekleneceğinden hiçbir yerine işaretleme yapılmamalı. Genelde kapalı perlonlara minik etiketler üretici tarafından dikilmiş olur. Dikkatli bir biçimde bu küçük etiketi işaretleyebilirsiniz. Yapışkan bantlar da perlon ve iplere zarar verecek içeriğe sahip olabilir. Bu sebeple bantlamak da iyi bir fikir değil. Dağcılık ipleri için özel üretilmiş bazı kalemler piyasada (genelde yurtdışında) bulunabiliyor. Bu kalemler ile ipleri işaratleyebilirsiniz. Ancak kalemin ip işaretlemek için olduğundan emin olmanız çok kritik!

isaretli_ip

İplerin çekerinin olmadığı, uç noktalarına konacak küçük işaretler yeterli. İpin diğer kısımlarına boya sürmek malzemeye zarar verecektir.

 

Metal MalzemelerÇoğu aluminyum alaşımından yapılan çağdaş, metal dağcılık malzemelerini (karabin, HMS, ATC, 8’li, jumar, vb.) işaretlemek için farklı yöntemler kullanılabilir. Kuyumcuların kullandığı kazıyıcı aletler ile yüksek hassasiyette (0.1 mm’den daha derin olmayacak şekilde) işaretleme yapılabilir. Bu işaretlemeyi seri numarasının bulunduğu çerçeve kısmına yapabilirsiniz. Metal malzemenin üzerine boya (metale uygulamaya uyumlu bir boya kullanılmalı) ile küçük ve ince bir katman olarak işaretleme yapabilirsiniz. Malzemeyi tamamen boyaya batırmak önerilmez. Boyayı özellikle hareketli parçalara veya sürtünen kısımlara sürmemek gerekli, çünkü bu malzemenin işlevselliğini düşürebilir.  Bantlar ve diğer etiketler de sıcak, yağmur veya eskime sebebiyle gevşeyerek malzemenin çalışan kısımlarına kayarak işlevini etkileyebilir, bu sebeple çok önerilmez.

 

isaretli_cam

Teknik malzemenizi plastik ve işlevsiz yerine sürülmüş çeşitli renkte ojelerle işaretlemeniz mümkün

 

isaretli_karabin

Karabinlerin de üzerine küçük ve yüzeysel boya sürebilirsiniz. Biz oje kullandık.

 

 

 

 

 

isaretli_atc

Oje ile işaretleme karabin, HMS, ATC, gibi tüm metal ekipman üzerinde kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken metal ile kullanımı sakıncalı olmayan bir boya seçmek ve ekipmanın hareketli kısımlarına sürmemeye özen göstermek…

etiketli_karabin4

Önceden küçük kağıt bantlar üzerine işaret koyarak malzemeleri işaretliyorduk. Bu bantların sürtünme ile çıkmaması için özellikle karabinlerin oyuk kısımlarına yapıştırılması işe yarayabiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petzl malzeme bakım kılavuzu: http://www.petzl.com/files/all/technical-notice/both/protecting-equipment-tips_EN.pdf

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *