browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Strateji ve Taktik

Posted by on 19/12/2012

Strateji ve taktik… Doğru işi yaparken, işi doğru yapmak! Bunlar iş yaşamında sürekli aklımızda olan kavramlar… Macera yarışlarında tecrübe kazandıkça bu işin profesyonel proje yönetimine ne kadar benzediğini daha iyi kavrıyorum.

Elimde harita, iki tepe arasında kalmış uzun ve dik yamaçlı bir vadide dikiliyorum. Az önce bir hedefi bulmuş olmanın keyfi çoktan yerini bir sonraki hedefe yetişmenin telaşına bırakmış. Haritaya göre bu yakınlarda doğuya doğru tırmanan dik bir yangın yolu olmalı. Bu yol benim vadiden çıkışım demek. Ayrıca bir sonraki hedefe doğru giden yola en kolay ulaşma yolum… Yerimi biliyorum. Rotamı çizdim. Bir sonraki hedefe gidiş artık sadece zaman meselesi. Kısacası taktiğim belli. Peki ya büyük resim? Bir sonraki hedef yalnızca 10 puan. Hiç hedef kaçırmadan bu noktaya kadar geldim ancak vaktimin yarısından fazlasını harcadım bile. Üstelik bisiklet alma noktasının kapanış saatine çok az kaldı. Eğer bisikleti alamazsam tüm etabı kaçırırım ve bu zamanında varış noktasına yetişememem anlamına gelir.  Keşke daha yüksek puanlı hedeflerden başlasaydım. Geçen sene çok kişi tüm noktaları toplamıştı. Bu sebeple yarışın başından puanlarımdan fire vermek istemedim. bu sene işlerin değiştiğini ise çok geç anladım. Bedeli ağır olacak. Haritayı ne kadar iyi okumuş olursam olayım, tüm kestirmelerim beni istediğim yere getirmiş de olsa eleneceğim… Üstün taktik becerilerim, stratejimin eksikliğini örtemiyor. Ve diskalifiye oluyorum…

Harita Pusula

Macera yarışı iyi bir planlama gerektirir. Kayıt sırasında aldığınız haritayı iyi çalışmalısınız. Hedef noktalarını dikkatle işaretlemeli, ve takım arkadaşlarınızın aynı dikkat ile noktaları kontrol etmesini sağlamalısınız. Yol boyunca sadece bir sonraki hedefe nasıl ulaşacağınızı değil, sürekli olarak geniş planda ne aşamada olduğunuzu takip etmelisiniz. Belli oranın üzerinde şaşmalar olduğunda alternatif bir planı hızla devreye sokabilmelisiniz. Tavizler verebilmelisiniz. Sürekli akıl odaklı hareket etmeli, hiçbir şeyi şansa bırakmamalısınız. Elinizde harita ve sırtınızda çantanız ile araziye çıktığınız anda bilin ki o yarışı başarıyla tamamlayacak tüm donanıma sahipsiniz. Sadece malzemeler değil. Karar mekanizmalarınız, becerileriniz ve tecrübeleriniz de orada. Önceki yarışlarda yüzlerce hata yapmış olabilirsiniz. Bütün bu tecrübeler o anda sizinle. Hataları tekrarlamamak elinizde.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *