browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Norveç Dağ Bisikleti Oryantiringi (MTBO) Kampı

Posted by on 21/07/2015
Haziran ayı içinde Brandbu, Norveç’te düzenlenen bir haftalık Dağ Bisikleti Oryantiringi (MTBO) kampına katıldık. Organizatörlerimiz, 2014 erkekler MTBO Dünya Şampiyonu Hans Jorgen Kvale ve kadınlar bu seneki dünya sıralamasında lider sporcu Emily Benham idi.
Norway Camp

Emily Benham, Kajsa Engström, Banu Aysolmaz, Vaclav Pracny, Eduards Renz, Doruk Balkan

Kampın amacı koçluk ve antrenörlük desteğine erişimi olmayan, gelişim potansiyeline sahip sporculara destek olmak olarak belirlenmişti. Banu, Doruk ve ben de dahil olmak üzere farklı ülkelerden 7 sporcu katıldı. Bu sporcuların arasında O-Ringen’de MTBO yarışlarının planlamasından sorumlu, gençler dünya şampiyonu Kajsa Engström ve Çek Cumhuriyeti gençler MTBO şampiyonu Vaclav Pracny da vardı. 7 gün süren kampta teknik ve performansa dayalı, teorik ve pratik pek çok çalışma yaptık. Kampın programı şu şekildeydi:
 1. Gün: Teknik patika inişi çalışması
 2. Gün: Honefos’ta Can’ı Yönlendir (Lead John), Kontrol Akışı (Control Flow), Harita Ezberi (Map Memory) ve İleriyi Planla (Planning Ahead)
 3. Gün: Zamana Karşı Yarış (Time Trial) ve Brandbu’da şehir içinde MTBO
 4. Gün: Jevnaker’de Koridor, Saldırı Noktası (Attack Point), Kontrol Seçimi (Control Pick), Rota Tarifi (Route Description) X 2, Hız Değiştirme (Speed Changes) ve bir de uzun MTBO
 5. Gün: Interval ve okul bahçesinde bisiklet tekniği, toplu çıkış, süper sprint
 6. Gün: Elverum, sabahtan 5 parkur: Lideri Yakala (Catch the Lead), Kelebek (Butterfly), Çatal Parkur (Forked Course), ve Çoklu Ayak Seçimi (Biker’s Choice). Öğleden sonra: Can’ı Yönlendir (Lead John)
 7. Gün: Serbest gün (iniş tekniği, okul bahçesinde teknik çalışma)
 8. Gün: Honefos’ta orta mesafe yarışı
Harita üzerinde rota seçimi oyunları

Harita üzerinde rota seçimi oyunları

Kampın amacı, MTBO alanında kendimizi geliştirmek için uygulayabileceğimiz antreman tekniklerini öğrenmekti. Kampın her günü heyecanlı ve eğlenceli idi. Fotoğraf ve videoları gün gün Kertenkeleler Facebook paylaştık. Burada MTBO ile ilgilenen herkese yol gösterebilmek için değişik antreman tiplerini daha detaylı açıklamak istiyoruz:

Antremanları temelde 3 tip altında gruplayabiliriz: Oryantiring odaklı, bisiklet tekniği ve kondisyon. Her biri için uyguladığımız antreman çeşitleri şu şekilde:

a. Dağ bisikleti oryantiring tekniğini geliştirmek için antremanlar:

 • Kontrol Akışı (Control Flow): MTBO haritamız üzerinde, bir sonraki hedeften nasıl çıkacağımıza odaklanıyoruz. Örneğin 1. hedefe doğru yol alıyoruz. Bu sırada 2. hedefe (kaba bir rota seçimiyle de olsa) gitmek için 1. hedefe ulaştığımızda, hedef bölgesinden nasıl çıkmamız gerektiğini belirliyor ve 1. hedefte hiç duraklamadan 2. hedefe yönleniyoruz.
 • İleriyi Planla (Planning Ahead): Önceki tekniğin bir seviye ilerisi olan bu yöntemde, 1. hedefe giderken 2. hedefin rotasının tamamını planlamaya odaklanıyoruz ve yine hedefte hiç durmadan diğer hedefe ilerliyoruz. Bu iki yöntem, özellikle deneyimli olmadığınızda, yavaşlamanıza sebep olabilir. Ama gelişebilmek için antremanda zamanı önemsemeden bu teknikleri uygulamak önemli. Daha sonra tüm parkurlarda bu, alışkanlık haline gelmeli.
 • Harita Ezberi (Map Memory): 1. hedefe vardığımızda, 2. hedefin rotasını ezberliyoruz ve 1. hedeften çıkmadan haritayı ters çevirip 2. hedefe tamamen hafızamız ile gidiyoruz. Bir rotayı kendine ne kadar iyi tarif edebildiğini görmek ve hafıza kullanmayı güçlendirmek için kritik bir antreman.
 • Can’ı Yönlendir (Lead John): İki kişi olarak yapılan bu antremanda iki sporcu da aynı parkurda ilerliyor. Ancak birinci sporcunun haritasında sadece 1-3-5 gibi tek sayılı hedefler varken, diğerinde de çift sayılılar var. Örneğin ben ilk sporcu olarak partnerimi 1. hedefe götürüyorum. Partnerim önümde ilerlerken, benim açıklamalarıma göre yollara sapıyor (ilk ince patikadan sağa, tırmanış bittikten sonra arkadan birleşen yola …). Partnerim aynı zamanda haritadan nerede olduğumuzu sürekli takip etmeye çalışıyor. 1. hedefe vardığımızda (ideal olarak nerede olduğumuzu hiç konuşmadan, çünkü partnerim bunu anlamış olmalı) ben öne geçiyorum ve partnerim haritamda olmayan 2. hedefe götürüyor. Bu antreman, parkuru başkasına tarif ederken, bazı şeyleri kendinize tarif etmekte ne kadar zayıf kaldığınızı, atladığınız noktaları görebilmek için çok faydalı.
 • Rota Tarifi (Route Description): Can’ı Yönlendir ile benzer bir antreman. Bu sefer iki sporcunun da haritası tam. Her bir kontrol noktasında duruluyor ve sırayla bir sporcu diğerine rotada nasıl ilerlediğini sözlü olarak açıklıyor. Sonra beraberce rotayı izliyorlar. Diğeri de açıklamaları, rota seçimlerini, dikkat edilen özellikleri ve anlaran sporcunun kendi tarifine uygun gidip gitmediğini değerlendiriyor.
 • Saldırı Noktası (Attack Point): Her hedef için haritada hedefe varmadan önce odaklanmamız gereken saldırı noktası küçük bir çember ile işaretlenmiş oluyor. Sporcu bu noktaya kadar hızlı, ondan sonra ise hassas navigasyon ile daha yavaş giderek hatasız hedefe ulaşmaya çalışıyor. Bu antreman tipinde rota seçimleri önceden yapılmış oluyor. Bizim de rota seçimleri yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğini ve hızlı ve yavaş-hassas navigasyona nasıl odaklanacağımızı öğretiyor.
 • Hız Değiştirme (Speed Changes): Bu antremanda hedefler sırayla hızlı gidebileceğiniz uzak mesafeli ve hassas oryantiring yapmanız gereken kısa mesafeli olarak sıralanmış durumda. Bu iki tip arasında geçiş yapmak insan beyni için zor oluyor. Sürekli değişim yaparak kendimizi buna alıştırıyoruz.
 • Kontrol Seçimi (Control Pick): Parkur, birbirine çok yakın hedeflerden oluşuyor. Sürekli haritaya çok dikkatli bakarak çok hassas oryantiring yapmamız gerekiyor.
 • Koridor (Corridor): Haritada sadece koridor şeklinde bir bölüm mevcut, diğer yerler tamamen silinmiş. Amacımız, bu koridoru doğru şekilde takip etmek ve parkuru bitirmek. Eğer hata yaparsanız haritada başka bir bölgeyi göremediğiniz için kaybolma olasılığınız yüksek! Biraz kolaylaştırmak için parkur üzerine hedefler konabilir.
 • Lideri Yakala (Catch the Lead): Harita üzerinde, sporcuların takip etmesi gereken bir rota çizilmiş (hedef yok). Sporcular ekip halinde (4-5 kişi) başlıyor. Bir kişi liderliği alarak rotayı takip etmeye başlıyor. 10 sn arkasından çıkan diğerleri kestirme yaparak rota üzerinde lideri yakalamaya çalışıyor. Liderden önce rotaya ulaşan sporcu liderliği alıyor ve bu şekilde devam ediyor. Özellikle çok yoğun patikanın olduğu yerde çok hızlı ve sürekli diğerlerini gözeterek ilerlemeniz gereken bir antreman.
 • Toplu Çıkış (Mass Start): Aslında bu bir antreman tekniği değil, yarış tipi. Biz Türkiye’de hiç görmemiştik. Sporcular bisikletlerini belli bir bölgeye bırakarak öndeki bir start çizgisine sıralanıyorlar. Geri sayım ile tüm sporcular haritalarını alarak bisikletlerine koşuyor. İstediği şekilde haritayı yerleştirip (bazısı bisikleti kaldırmadan yerleştiriyor, bazen kaldırıp koyuluyor, bazıları da hemen bisiklete atlayıp ağzında tuttuğu haritayı giderken yerleştiriyor). Çok hızlı ve baskının yüksek olduğu bir MTBO çeşidi.
 • Kelebek (Butterfly): Çok sporcunun olduğu bir parkurda ortada ortak bir hedef ile iki loop oluşturuluyor. Bazı sporcular önce ilk loopa, bazıları ikinci loopa gidiyor.
 • Çatal Parkur (Forked Course): 5-10 sporcunun olduğu bir antremanda tüm sporculara farklı harita veriliyor. Hedeflerin bazıları aynı, bazıları çok yakın ama farklı. Herkes bir arada ama hiçbir zaman kimin nereye gittiğine ya da kendi hedefinize tam olarak güvenemiyorsunuz.
 • Çoklu Ayak Seçimi (Biker’s Choice): Sporcu 1. hedefe varıp 2’ye gitmek için haritada aradaki bir hedefe daha gitmesi gerekiyor. Ama bu ara hedef seçmeli. Sporcu 1-A, 1-B ya da 1-C hedeflerinden hangisinin kendisi için en hızlı olduğunu, ve sonrasında hangisinden 2’ye daha hızlı gideceğini değerlendirerek bir seçim yapıyor.

b. Dağ bisikleti tekniğini geliştirmek için antremanlar:

Bu konu oryantiringi aşıyor ve çok geniş tabi ama, parkurda çoğu yerde duraksamadan ilerleyebilmek için çok çeşitli teknikleri geliştirmek mümkün. Örneğin downhill (çok dik, engelli, köklü vs yerlerde bisikletin arkasına geçerek kontrollü iniş), teknik patikalarda uphill (durmadan yokuş yukarı çıkma), engellerin üstünden zıplama, bisikletle koşup üstüne atlayarak sürüşe başlama, bisiklet üstünde sabit durma gibi.

Şişko tekerlerle bisiklet tekniği antrenmanı

Şişko tekerlerle bisiklet tekniği antrenmanı

c. Dağ bisikleti kondisyonunu geliştirmek için antremanlar: 

 • Time trial: Yaşadığınız yer uygunsa, 10 km civarı değişik zemin özellikleri içeren bir parkur belirleyip  kendinizi sürekli bu parkurda denemek ve geliştirmeye odaklanmak eğlenceli ve verimli bir antreman. Kampta evin çok yakınında 11 km’lik bir parkurda bu çalışmayı yaptık. Parkur teknik ve sert yokuş yukarı kısımlar, sert inişler, zaman zaman sürüşü daha kolay, hıza odaklanabileceğiniz bölümler olmak üzere sürekli değişen bir özellikteydi.
 • Interval: Koşuda olduğu gibi bisiklette de performansı iyileştirmek için kritik. Bunun için de yer yer yokuş yukarı, yer yer biraz daha düz (ama yokuş aşağı olmayan), makul uzunlukta bir bölge bulmak gerekli. Biz kişiye göre 4-5 dakika x 4-5 tekrar yaptık.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *