browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Macera. Nedir o?

Posted by on 03/06/2012

Dağların doğal güzelliklerinin, zorlu meydan okuyuşların ve bilgiye susamışlığın güdüsüyle, kendimi daha iyi tanımak ve kendi boyutlarımı keşfetmek için imkansız dağlara tırmandım.
-Walter Bonatti

Walter Bonatti‘nin Bir Yaşamın Dağları kitabını okumayı yeni bitirdim. Kitabın son bölümünde Bonatti dağcılığın ve maceranın gerçekte ne olduğunu tartışıyor.

Oyunun belli kuralları var, bilinen ama yazılı olmayan… Bu hür iradenizle seçtiğiniz bir oyun olduğu için neden hile yapasınız? Eğer oyunu kurallarına göre oynamazsanız, ne keyif kalır ne sonunda elde edilecek bir başarı.

Dağın ardında insandan başka ne var ki? Dağcılık kendinizi tanımanın bin tane yolundan sadece biridir. Dağlara tırmanmak bu kimlik arayışından başka bir anlama gelmemelidir. Bu teknikten, hız rekorlarından ve zirve koleksiyonculuğundan daha fazla şeyler ifade eder. Aksi takdirde basit bir oyuna indirgenip yaratıcı maceradan eser taşımaz.

Şimdilerde büyük göz herşeyi görüyor. Keşfedilmemiş kavramı eski bir sözcük olmaktan başka anlam taşımaz oldu. Macera sadece belirsizlik, risk, cesaret, coşku, tutku, soyutlanmışlık ve yalnızlık olduğu sürece vardır. Bonatti’ye göre kendimizi sınamayı ancak kendi yetkinliğimiz ile araştırma, keşif ve imkansızlıklar altında doğaçlama kabiliyetlerimizi koruyarak başarabiliriz.

Toplumun macerayı paketlenmiş bir ürün gibi satın almaya hazır olduğu bir çağda yaşıyoruz. Keşif ticarileşti. İşte bu yüzden kendi içimizdeki keşfedilmemişin arayışına yönelmemiz gerekli. Deniz Tokay’ın sıkça söylediği gibi, “Aynı dağa defalarca tırmanmaktan sıkılmam, çünkü tırmandığımda anlarım ki ne dağ, ne de kendim bir önceki tırmanışım ile aynıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *