browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Kertenkeleler Suyun İzinde!

Posted by on 05/08/2012

Kertenkeleler Fatih Taşkıran'la

Dün, Kertenkeleler olarak, bir süredir takip ettiğimiz çevre savunucusu, göl savaşçısı, aktivist Fatih Taşkıran’ın Suyun İzinde projesinin son durağı olan Eymir Gölü’ndeydik. Fatih, göllerin kurutulması ile ekosisteme geri döndürülemeyecek zararlar verildiğine dikkat çekmek için başlamış bu projeye. Fatih İstanbul Üniversitesi’nde orman mühendisliği okumuş. Suyun İzinde projesine başlamadan hemen önce Burdur Bölge Sorumlusu olarak Doğa Derneği’nde çalışıyordu. Kontrolsüz baraj inşaası, aşırı zirai sulama ve bilinçsiz kurutma sebebiyle yok olma tehlikesi altında olan göllerden biri de Burdur Gölü. Fatih, Burdur Gölü’nün gözlerinin önünde yokolup gitmesine seyirci kalamamış. Bulunduğu konumda başarı umudunu yitirince bisikletiyle beraber yollara düşmüş. Geçtiğimiz iki ay boyunca Türkiye’deki kurutulmuş ve tehlike altındaki gölleri bisikletiyle ziyaret ederek, ilgililerle buluşmuş, fikir paylaşımında bulunmuş ve farkındalığı arttırmış.

Kertenkeleler de destek vermek için bisikletleriyle Eymir'e gitti

Fatih’in rotası Burdur’dan başlayarak Hatay’da Amik Ovası’na ve oradan da Ankara’ya uzanıyor. Yolculuğunun son durağı olan Ankara’nın önemi karar verici makamların hepsinin burada olması olduğu gibi Türkiye’de yürütülen tek uzun dönemli göl kontrol projesine de ev sahipliği yapıyor olması. Aslında cahil, inatçı ve düşüncesiz yönetim sebebiyle büyük risk altında olan Mogan ve Eymir gölleri bir grup uzmanın eşsiz çabalarıyla bugüne kadar korunabilmiş. Bu uzmanlardan belki de en önemlisi Prof. Dr. Meryem Beklioğlu. Kendisi Eymir Gölü’nde on yılı aşkın süredir bilimsel bir göl izleme ve kontrol projesi yürütmekte. Meryem hocamız Fatih’in Eymir’i ziyaret edeceğini öğrendiğinde hemencecik gelivermiş. Bize göl kıyısında Mogan’ın ve Eymir’in öykülerini ve tarihçelerini anlattı, projeleri hakkında bilgi verdi. Benim için yıllardır gizemini koruyan Yalıncak’taki gölette yürütülen projeyi de Meryem hoca yürütüyormuş. Bu konudada kendisinden bilgi aldık ve gizemlerle dolu hayatımdaki bir merak unsuru daha ortadan kalkmış oldu.

Eymir'deki güzelliklerimizi koruyan bilim insanları olduğunu bilmek çok güzel

Fatih Taşkıran, bisikleti ile 3.000km’den fazla yol katederek 30 gölü içeren yolculuğunu Eymir Gölü’nde noktalıyor. Yol boyunca bir dolu kişiyi bilgilendirmiş ve bilinçlendirmiş. Ancak bunun gölleri kurtarmak için yetmeyeceğinin de farkında. Eğer siz de bir zamanlar Eymir’de, Mogan’da, Burdur’da güneş ışıklarının üzerinde oynaştığı göllere bakıp gülümsediyseniz; eğer siz de ülkemizin gittikçe daha kurak ve sıcak bir hal aldığının farkındaysanız, eğer siz de bir şeyler yapılması gerektiğini düşünüyorsanız,  hayat için, çevre için, su için, göllerimiz için Fatih’e destek vermeye gidin. Kendisi bugün (Pazar) Eymir’de kamp kuracak ve hafta boyu tüm katılımcılarla fikir paylaşımında bulunacak.

Eymir'de bisikletlerimizi Delta Bisiklet'in park alanlarına yerleştirdik

Suyumuzun kıymetini bilmek...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *