browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Haftasonu Maceraları: Kaya Tırmanışı ve Bisiklet

Posted by on 22/06/2012

Geçen hafta ortalarında, hala iş ve okul yoğunluğu devam ederken liderimiz Deniz Tokay haftasonu Hüseyin Gazi Kayalıkları’na gideceğimizi ilan etti. İşler nasıl yetişecek diye kafa patlatırken bir yandan da kayaların hayalini kurmaya başladık bile. Tur bisikletçisi arkadaşımız Bryan, Antalya’dan üç haftalık sürüşten sonra Cuma günü Banu’nun evine ulaştı. Colorado kayalıklarında çok eskiden beri tırmanış yapan Bryan‘ı daha yorgunluğunu atmadan (sabah 5’te kalkacağımızı düşünürsek!) gelmeye ikna etmemiz çok da zor olmadı.

Bryan karşı tarafta kurulan istasyonu izliyor

Sabah erkenden Hüseyin Gazi’de Peksimet’in daha ilerisindeki Ayna Kayalar’a doğru yola koyulmuştuk. Deniz (T) bugünü tırmanış değil, istasyon ve iniş çalışmasına ayırdığımızı bildirdi. Ne de olsa bir sonraki haftasonu Demirkazık zirve tırmanışına gidiyorduk ve orada yoğun şekilde ip inişi yapacaktık.

Ayna Kayaların arka tarafına hiç de kolay olmayan bir şekilde tırmandık. Ateş ve Deniz önden gidip titiz bir şekilde iniş istasyonunu kurdu. Tüm ekip oldukça çok sayıda iniş yaparken istasyon başında herkesi titizlikle kontrol eden liderimiz Deniz bir taraftan da inenlerin fotoğraflarını çekiyordu.

İniş çalışmalarını bitirdiğimizde güneş artık yükseliyordu ama kayalardan ayrılmamız için henüz erkendi. Ayna Kaya’nın tam üstündeki iniş istasyonunu “top rope”a çevirdik. Yan taraftaki derin çatlaktan da ikinci ipimiz için istasyon kurduk. Bu derin çatlak zor olmayan ama insanın ne yapacağını şaşırdığı bir rota. Deniz tepeden buraya kendi başına iniş yaparken aralara sıkışıp dizini biraz incitti. Daha beteri burada emniyet almak da pek kolay değil. Emniyetçinin “emniyetli” bir şekilde durabileceği düz bir zemin yok, önündeki yüksek kayalar yüzünden rotayı ve tırmanışçıyı da doğru düzgün göremiyor.

Deniz derin çatlağa sıkışmış!

Derin çatlak önünde emniyet almak da zor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biz derin çatlakla uğraşaduralım,sol taraftaki grubumuzdan birden sevinç sesleri gelmeye başladı (biz diplerinde olmamıza rağmen aramızdaki kocaman kaya kütleleri görmemizi engelliyor). Meğer Bryan Ayna Kaya’yı tırmanmış! Ayna Kaya, ismi üstünde, pırıl pırıl parlayan dümdüz bir kaya kütlesi. Biz buraya çıkış istasyonunu sadece “fantazi” olsun diye kurmuştuk, çıkılabileceğini aklımıza bile getirmedik doğrusu. Bu çıkışı görememiş olmanın üzüntüsüyle kendimizi yan tarafa attık ve artık iyice ısınan güneşin altında Ayna Kayanın ince çatlaklarıyla cebelleşip durmaya başladık. Deniz soldaki incecik çatlaktan akıllıca bir hamleyle kendini sağ tarafa attı ve…

Ateş ise soldaki ince çatlaktan ayrılmak istemedi. Bizim gözümüzle göremediğimiz basamak ve tutamaklar üzerinde estetik hareketleriyle keyfimizi iyice yerine getirdi.

Banu kaç defa bırakmaya yeltendi, ama aşağıdan gelen desteklere dayanamayarak kendini çatlakların arasından yukarı kadar çıkarmayı başardı 🙂

Göl Kenarında Keyif

Cumartesi günü kaya tırmanışında yeterince yandıktan sonra pazar günü plan saat 6’da, güneş biraz azaldıktan sonra Yalıncak’ta bisiklet sürüşü yapmaktı. Ekibe Bryan ve Ahmet de katıldı. Kafamıza esen patikalara girip çıktıktan sonra göl kenarında serinledik. Sonrasında Ahlatlıbel’e doğru yükselişe geçerken yine olmadık patikalara giriyor; Bryan’a da artık arka bahçemiz gibi olan Yalıncak arazisinin köşe bucak noktalarını göstermekten keyif alıyorduk.

Güneşin ışıkları iyice yatay düşmeye başladığında biz yine üstüne çıkıp fotoğraf çekmeyi çok sevdiğimiz kayalarımıza vardık. Hele de bu ışıkta çok tatlı bir renge bürünüyor bu kayalar. Bizim de iyice keyfimiz yerine gelmişken dönüş yoluna geçmeden önce kayaların üstünde bol bol soytarılık yaptık…

Acaba düştüler mi?!

Bisikletimizi seviyoruuuuzz!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *