browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Gezginder Dağcılık Temel Eğitimi – 2012

Posted by on 10/11/2012

Deneyimli dağcı Şamil ile Kertenkele Banu çanta uygulaması sırasında

İki haftadır Doğa Gezginleri Derneği’nin Dağcılık Temel Eğitimi’ndeyiz. Bu defa eğitmen koltuklarında oturuyoruz. İlgili, heyecanlı, meraklı ve samimi bir öğrenci kitlemiz var. Geçtiğimiz aylarda Gezginder Dağcılık kolu ile yaptığımız etkinliklerden ve liderlerimizden öğrendiklerimizi yeni dostlarımızla paylaşmak bizler için de mutluluk ve heyecan verici.

Kertenkeleler takımı dağcılık ile bir araya geldi. Tam da böyle bir temel dağcılık eğitimi sırasında. Bu sebeple bu tip oluşumların ne kadar güzel sonuçlar doğurabileceğinin en güzel örneğiyiz biz. Öngörülmesi zor geleceği düşlemeli insan… Dersi dinlerken yanında oturduğu kişi belki üç ay sonra yapay duvarda emniyetini alacak, belki bir dağın zirvesine saldırırken, buz gibi hava ve esen dondurucu rüzgarda her adımını kollayan tırmanış eşi olacak. Bilinemez. Ama düşlenebilir. Neden olmasın? Biz yapmıştık…

Bir liderin çantasının anatomisi

Konuyu daha da dağıtmadan temel dağcılık eğitim müfredatımızdan bahsetmek istiyorum. Toplam dört haftadan oluşan eğitim paketinin ilk haftası Doğada Yürüyüş, Doğada Giyim, Doğada Beslenme konularını içeriyor. İkinci hafta ise Sırt Çantası, Kampçılık ve Etkinlik Organizasyonu konularından oluşuyor. Üçüncü hafta, Teknik Tırmanış, İpler, Düğümler, İstasyonlar, yani en eğlenceli konuları içerirken son hafta da Harita, Pusula ve Doğada Yön Bulma konularını kapsıyor.

Eğitime katılanların büyük çoğunluğu çalışanlardan oluşuyor. Yaş ortalaması otuzun üzerinde. İşlerinden arttırdıkları zamanı doğayla buluşmak için kullanmayı seçen doğa severler… Bizi, yaptıklarımızı takip eden pek çok kişi gibi.

 

Deniz’in aklından geçenler: “Kış için Alpinist’e bir tulum yaptırsam…”

Ciddi konular…

Gezginder Dağcıları!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *