browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

DASK ADAM Heyecanı ’13

Posted by on 03/07/2013

Yeni bir yıl, yeni bir ADAM heyecanı… Biliyorsunuz DASK’ın düzenlediği Anadolu Dağ Aşma Maratonu, yani “ADAM”, 2000’den beri her sene bu tarihlerde yapılıyor.  İlk senelerde haberleri kulağımıza gelirdi. Yok efendim komandolar katılıyormuş, sırtlarında dağ gibi çantalarıyla startla beraber koşmaya, tırmanmaya başlıyorlarmış ve bitirene kadar durmuyorlarmış. Katılan her yirmi kişiden biri bitirebiliyormuş falan… Tabii bunlar işin abartısıydı ama senelerce bizi ürkütmeye yetti.

Şimdi ise hazırız. Son üç senedir ADAM’a katılmak niyetinde olmamıza rağmen, partner bulamama veya başka planlarla çakışması sebebiyle katılamamıştık. Sonunda, geçen sene Ateş ile Mert, ADAM’a katılarak bu talihsizlik serisini sona erdirdi. Bu sene ise Kertenkeleler olarak 3 takım ile ADAM’a katılıyoruz.

Ateş ile Pınar, orta parkurda yarışacaklar. Mert ile Bryan da orta parkura kayıt yaptırdılar. Banu ile ben ise uzun parkura katılacağız. Yetmezmiş gibi, kaya tırmanış danışmanımız, fahri Kertenkele, Mert Atak da bir ekip arkadaşı ile orta parkurda yarışmak üzere orada olacak.

Hepimizin amacı aynı. Keyifli ve doğayla iç içe bir haftasonu geçirirken, fiziksel ve zihinsel sınırlarımızı zorlamak… Başarı kriterimiz, iki ayak üstünde ve belirlenen süreler dahilinde bitiş çizgisini geçmek.

Geçtiğimiz iki hafta içinde ADAM’a hazırlık için idmanları sıkılaştırdık. Banu ile hafta başında çıktığımız bir idmanda tam ekipman ile, 21K mesafe ve 700m yükseklik değişimi olan parkuru belirlediğimiz noktalar arasında navigasyon yaparak 3 saat 15 dakikada tamamladık. Daha iyi olabilirdi. Yine de yeterli olacağını düşünüyoruz. ADAM’da karşılaşacağımız en büyük risk ise 1/25.000 ölçekli topografik haritayı doğru okuyabilmek. Haritanın ölçeği alışık olduğumuzdan farklı. Neyse ki birkaç hafta önce gittiğimiz İspanya Macera Turu’nda bu ölçekteki haritaları kullanarak birkaç tırmanış ve doğa yürüyüşü yapmıştık. Bunun yanı sıra, aldığımız duyumlara göre orman yolları haritada gösterilenden farklı olabiliyormuş. Oldukça dikkatli olmamız gerekli.

Deniz'in harita ile testi

ADAM’a hazırlanırken yaptığımız tek hazırlık idmanlar değildi. Çanta ve ekipmanın hazırlanması da büyük işgücü gerektirdi. Detaylarını yarışmadan sonra vereceğimiz ekipmanımızın, yemek ve sular dahil toplam ağırlığı 5,5 – 6,5 kg arasında değişiyor. Bir şekilde Quechua Raid 17 çantalara sığmayı başardık. Deneyimlerimizi yarışmadan sonra paylaşacağız.

Bize şans dileyin!

2 Responses to DASK ADAM Heyecanı ’13

  1. İzzet Yazıcı

    Tüm arkadaşlara, ADAM yarışmalarında başarılar diliyorum. İyi eğlenceler dileğiyle…

    • Deniz

      İzzet abi, çok teşekkürler. Gezginder ekibi geliyor diye duymuştuk, sen de geliyor musun ana kampa?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *