browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

BV Sport Kompresif Bisiklet Taytı İncelemesi

Posted by on 30/12/2015
Yandan BV Sport Bisiklet Taytı

Yandan BV Sport Bisiklet Taytı

Genel Değerlendirme

Fiyat 414 TL (Üreticinin kendi sitesinde)
Üretici BV Sport
Öne çıkan yönleri Hafıf ama yüksek koruma sağlayan ped,
Sıkı ama sıkmayan, yerinden oynamayan kesim,
Yüksek teknik özellikte kumaş (kompresif, lifli antibakteriyel kumaş, özel silikonlar, esnek file askılar),
Kışın üzerine uzun tayt giyilebilmesi,
Çoklu sporlar için koşuya da uygun olması,
Asimetrik, şık tasarım.
Zayıf yönleri Erkek ve kadın için ortak kesim,
Tercihe bağlı olarak askılı kesim,
Yüksek fiyat,
Arka tarafının beyaz olmasından ötürü kir tutması.
Kullanım alanları Özellikle uzun yol ya da teknik dağ gibi tayt korumasının kritik önem taşıdığı bisiklet sürüşleri.

 

Teknik Özellikler

Ağırlık  –
Koruma UV ışınlarına karşı korumalı, antibakteriyel
Kumaş Eclipse lif, Ambra Sande kumaş, bacak kenarlarında silikonlar
Aksesuarlar Hava alan ağ askılar
Beden seçenekleri
S-L (kadın ve erkek için ortak)
Renkler Tek tip (siyah, kırmızı, beyaz)

Değerlendirme

Taytı yaz, sonbahar ve kış olmak üzere üç mevsimdir kullanıyorum. Üzerime çok iyi oturması ve hareketlerime göre yer değiştirmemesi, kompresif özelliğine rağmen bacak ve karnımda hiç sıkma hissetmemem en sevdiğim özellikleri. Başka taytlarda yaşadığım ön taraftan seleye geri geçerken taytın selenin ucuna takılması sorununu hiç yaşamadım. Askılı olması, ne yaparsanız yapın kadınlar için, özellikle de üst üste bir sürü kat giydiğimiz kış aylarında tuvalet ihtiyacı için büyük sorun çıkarıyor. Ama belden kesimli taytlara göre olan rahatlıkları düşünüp buna katlanmak gerekiyor sanırım. Taytın askıları da çok rahat, aşırı esnek ve ağ şeklinde. Askıları neredeyse en dış katmana, ceket ya da yeleğin altına kadar çıkarıp öyle kullanmakta da bir sorun yaşamadım.

IMG_2245

Bisiklet taytını kullanmaktaki ana sebebimiz olan ped özelliklerine gelelim. Taytı bol engelli, sürekli yerden darbe gelen bozuk zeminlerde, ve sele üstünde sürekli öne-arkaya hareket etmeyi gerektiren teknik rotalarda sıkça kullandım. Pedin oldukça ince olduğunu düşündüğüm için tayttan ne kadar fayda gördüğümü anlayamamıştım. Ne kadar işe yaradığını aynı rotaya bir sonraki sefer başka taytla girdiğimde farkettim. Sonra da bır daha bu tip yerlere başka taytla gitmedim :). Ayrıca uzun yol bisikleti sürüşleri için de gayet rahat. İyi oturan yapısı ve ince pedi, çok disiplinli sporların bir arada yapıldığı triatlon ya da macera yarışı gibi etkinliklerde aradaki özellikle koşu gibi bisiklet dışı etkinliklerde rahat etmeyi sağlıyor.

Kompresif ürünlerin ne kadar etkili olduğu başlı başına bir tartışma konusu. BV Sport bu konuda birçok markadan farklı medikal yaklaşımı ile öne çıkıyor. Bilimsel olarak bir iddiada bulunmam mümkün değil ama kompresif ürünlerin bana faydası olduğunu düşünüyorum. Koşu taytı ve hem koşu hem bisiklette kompresif kalf çoraplarımdan da vazgeçemiyorum. Bu bisiklet taytında kumaş üzerime çok iyi oturduğu ve kaygan özellikte olduğu için soğuk havada üzerine uzun tayt giymek çok kolay oluyor. Kırmızı vurgulu tasarımı bizim formalarımızla harika gidiyor ama daha fazla renk seçeneği daha iyi olurdu. Arkadaki beyaz bölüm şık duruyor ve görünürlüğü artırıyor ama çamurları da belli ediyor tabi.

IMG_1951

Benzer Ürünlerle Karşılaştırma

Bu alandaki onlarca diğer marka ve ürünle karşılaştırma yapmam mümkün değil. Ancak özellikle kumaşın birçok yüksek teknik özelliğinin yanında kompresif yapısı bu ürünü diğerlerine göre öne çıkaran bir nokta. Fiyat yüksek olsa da yüksek kalite “cycling bib” denen ürünlerin her yerde fiyatlarının yüksek olduğunun hakkını vermek gerekiyor.

Bu bölümde kadınlar için özel yorum yapmak istiyorum. Zamanında İtalya’dan bir tane kadınlara özel bisiklet taytı alıp giymeye başladıktan sonra erkekler için üretilmiş taytlardan kullanmamaya karar vermiştim. BV Sport bu ürünün sadece erkekler için değil, “her iki cins için” olduğunu söylediği için kullanmaya karar verdim. Yukarıda söylediklerimden kesimden rahat ettiğimi zaten anlamışsınızdır. Hala bu tayt dışında kullandığım tek tayt söz ettiğim kadın taytı; ancak pedinin inceliği, kumaşın ince yapısı, üzerime iyi oturması ve kompresif özelliği çoğunlukla sürüşe çıkarken bu taytı seçmeme sebep oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *