browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Bir Ormanın Hayaleti

Posted by on 27/07/2013
ODTÜ Ahlatlıbel ormanında çıkan yangında etkilenen alanlar

ODTÜ Ahlatlıbel ormanında çıkan yangında etkilenen alanlar

Dün öğleden sonra ODTÜ Ahlatlıbel bölgesindeki ormanlık arazide yangın çıktı. Saat 16:00 gibi Yalıncak tarafından yükselen siyah bir duman bulutu gördük. Kalın bir bulut olmasına rağmen devamı gelmediğinden, sanki bir jeneratör çalışmaya başlayınca ortaya çıkan dumanı andırıyordu. Bu sebeple endişelenmedik. Daha sonra bu bölgede yangın başladığı  haberi bize ulaştı.

Haritada 1 numaralı alan bu fotograftaki yanmış otları gösteriyor. Fotoğraf güneye doğru bakarak çekildi. Hemen 50m uzaktaki ağaçların yangından etkilenmediği görünüyor.

Haritada 1 numaralı alan bu fotograftaki yanmış otları gösteriyor. Fotoğraf güneye doğru bakarak çekildi. Hemen 50m uzaktaki ağaçların yangından etkilenmediği görünüyor.

Bisikletlerle Ahlatlıbel bölgesine gittiğimizde ODTÜ güvenlik görevlileri ve belediye çalışanlarını gördük. Görünüşe bakılırsa yangın sönmüş gibiydi. Adalet Akademisi binasının tam karşısındaki golf sahasında, dikkatsizlik sebebiyle çıkmış bir yangın olduğunu söylüyorlardı. Tam o noktadan baktığımızda yangının yalnızca bu bölgedeki kuru otları tutuşturduğunu ve orman hattının başlangıcındaki ağaçların zarar görmediğini görebiliyorduk. Bunu aşağıdaki şekilde fotoğrafladık. Haritadaki 1  numaralı alanın hemen güneyinde kalan ormanlık alan bu fotoğrafta görülebiliyor.

Daha sonra Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Tesisi’nin içinden geçerek daha güneydeki ODTÜ arazisine girdik. İzlediğimiz yol haritada kırmızı noktalarla işaretli. Vardığımız en uzak noktadan çektiğimiz fotoğrafta, haritada 2 numaralı elips ile işaretlenmiş alanın yangından etkilendiğini görebilirsiniz. Civardaki müdahale ekipleri bize yangının Konya Yolu’na kadar indiği bilgisini verdi. Bu fotoğrafta o bölgeden çıkan dumanlar görünüyor.

yangin_foto

Bu fotoğraf daha geniş alanı görüntüleyebilmek için aynı noktadan çekilmiş iki fotoğrafın birleştirilmesinden oluşuyor. Vadinin karşı tarafındaki ağaçlar yangından etkilenmemiş. Ayrıca yangının etkilediği en kuzey noktası da bu fotoğrafta görülebiliyor. İncek bulvarındaki yanan alan ise daha da Kuzeyde. İki yangının ortasındaki yanmamış alanda ise itfaiye aracı bu fotoğrafta görülebiliyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta şu ki, yangının başladığı iddia edilen 1 numaralı bölgeden (golf sahası), 2 numaralı bölgeye kadar olan alan yanmamıştı. Bu durumu bu alandaki patikadan bisikletler ile geçtiğimiz için hataya mahal vermeyecek biçimde gözlemleyebildik. İster istemez aklımıza aynı saatlerde iki farklı yerde başlayan yangınların bahsedildiği gibi dikkatsizlik olmayacağı geldi.

ODTÜ Genel Sekreterliği olay ile ilgili yaptığı açıklamada “Suludere mevkiindeki 30 hektarlık ormanlık alanda çoğunluğu Badem olmak üzere Toros Sediri ve Karaçam ağaçlarının yandığı” bilgisini verdi.

Eminiz ki bugünlerde her türlü bilgi kirliliğinin kaynağı olan yazılı basın ve televizyonlarınızdan bu konu hakkında da çarpıtılmış gerçeklerle dolu bazı haberler duyacaksınız. Bunların doğru olup olmadığını anlamak çok kolay. Bu haftasonu Ahlatlıbel’e gidin. Haritada işaretlediğimiz yollardan yürüyün. Kendi incelemenizi kendiniz yapın.

Bakalım sık sık patikalarında koştuğumuz, derelerinden içtiğimiz, gölgelerinde dinlendiğimiz bu ormanın hayaleti sizlere ne fısıldayacak?      

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *