browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

AQUAMASTERS Marmaris Açık Su Yüzme Maratonu

Posted by on 30/06/2015

ODTÜ öğrencisi ve doğa sporcusu Emre Sobacı 19 Mayıs 2015 tarihinde Marmaris’te ilk defa düzenlenen AQUAMASTERS uluslararası açık deniz yüzme yarışında 6 km yüzdü. Uzun yüzme yarışları için güzel öneriler içeren keyifli hikayesini aşağıda bulabilirsiniz.

—–

3Açık su yarışları havuzda gerçekleştirilen yüzme yarışlarına göre her zaman daha eğlenceli olmuştur benim için. Havasız ortamda ve daracık kulvarlarda yüzmek insanı kısıtlar, özgür olamazsınız. Dipte hep sabit bir çizgi vardır ve sürekli aynı rotada döner durursunuz. Halbuki denizde özgürsünüz; istediğiniz gibi yüzebilir, mavilikler arasında deniz canlılarını görebilir, gökyüzünü ve açık denizi izleyebilirsiniz. Havuz yarışlarında olduğu gibi tek amaç kazanmak, kürsüye çıkıp derece yapmak değildir. Birçok yarışmacı için öncelik denizde süzülmek ve olabildiğince eğlenmektir. Su sıcaklığı havuza göre biraz daha soğuk olsa da birçok yarışta bir süre sonra bunu hissetmezsiniz (ancak kış yüzme maratonlarında hipotermi yaşamamak için soğuk suya alışık olmalısınız ve buna göre yüzeceğiniz mesafeyi seçmelisiniz). Açık deniz yarışlarında rotanızı kendiniz seçtiğinizden dolayı yarışmadan önce mutlaka yüzeceğiniz güzergahı kafanızda resmetmelisiniz. Aksi halde dalgalar veya akıntı sizi yanıltabilir, yanlış tarafa yüzebilir ve kısa sürede yorulabilirsiniz. Açık deniz yarışlarına hiç katılmadıysanız sizlere tavsiyem ilk yarışınız kısa mesafe olsun (1km veya 1.5 km).

OCİT kafilesi yarışa gidiyor

OCİT kafilesi yarışa gidiyor

AQUAMASTERS yüzme yarışmasına ODTÜ adına OCİT (ODTÜ Cankurtarma ve İlkyardım Topluluğu) kafilesi olarak katıldık. Yarışa zihnen ve bedenen hazır olabilmek için bir gün öncesinden Marmaris’te olacak şekilde yola çıktık. Önceki gün denize girip antrenman yaptık, Marmaris’in güzel doğasını keşfettik. Hem fiziksel hem de zihinsel olarak yarışımıza odaklandık.

Uzun mesafe yüzecekseniz yarıştan en az 1 saat önce güzel bir kahvaltı yapmalısınız. Bizler de erken kalkıp güzel bir kahvaltı yaptık ve numaralandırılmak üzere yarış alanına gittik. Sonrasında güzelce güneş kremi ve vazelini vücudumuza sürdük. Vazelin ve güneş kremini numaralandırıldıktan sonra mutlaka sürmelisiniz. Vazelin, sürtünmenin ve soğuk suyun etkisini azaltması için su ile sürekli temas eden kollar ve boyun bölgesine mutlaka sürülmeli (lütfen abartmayalım J).Uzun süreli yüzmelerde güneş kremi su yüzeyinde kalan bölgelerimizi güneş ışınlarından korumak için gereklidir. Kremleri sürerken dikkatli olmalısınız, tahta kalemi ile yazılan numaranız okunmaz hale gelebilir ki, benim başıma geldi. İki kez üst üste sırt ve kol numaram tekrardan yazıldı (bunun gibi anlık gelişen olaylara ve tırnak kontrolü gibi bazı kurallara hazırlıklı olalım :)). Ayrıca su soğuksa en çok ısı kaybımız baş bölgemizde olduğundan, çift bone takmak ısı kaybımızı ciddi oranda azaltır.

Yarıştan önce Cebelitarık boğazını ilk kez yüzerek geçen Emre Seven (ortada) ile beraber

Yarıştan önce Cebelitarık boğazını ilk kez yüzerek geçen Emre Seven (ortada) ile beraber

AQUAMASTERS yarışı 3 km ve 6 km olmak üzere iki parkurdan oluşmaktaydı.6 km parkura kayıt olanlar ilk yarışacaktı. Hızlıca ısınma hareketlerine başladık. Yarış öncesi güzelce ısınmak her spor için gerekli olduğu gibi, yüzmede suya ilk girişinizde yaşayacağınız anlık üşümeyi de azaltmayı sağlıyor. Yarış, kurallar yüzücülere hatırlatıldıktan sonra havalı korna ile başladı. Kuralların içindeki en önemli maddeler su almak için tekneye yaklaştığımızda tekneye dokunmamak (aksi halde diskalifiye) ve deniz yüzeyindeki ilk şamandıranın (su yüzeyinde bulunan ve etrafında dönüş yaptığımız veya yönümüzü tayin ettiğimiz yuvarlak nesneler) sağından, diğerlerinin solundan geçme şartı.

Yarışa kol ve bacak darbelerinden kaçınmak için, diğer sporcular yüzmeye başladıktan 25-30 sn sonra başladım. Bu taktiğim işe yaradı. Hem suya alıştım, hem de kendime boş bir alan bulup öndeki gruba kısa sürede yetiştim. Bu tür yarışlarda her yaş grubundan sporcu aynı anda yarışa başladığı için kimin hızlı kimin yavaş yüzdüğünü anlamanız ilk 500 m.’de pek mümkün olmuyor, çünkü yavaş yüzen insan bile sprint yüzmeye kalkıp hemen ön gruba katılma derdinde oluyor. İlk 3 km normalin biraz altında sakin bir tempo ile yüzerek hem kendimi yormadım, hem de asıl önemli olan son kısımlara enerjimin çoğunu sakladım. 3 km sonrasında etrafımda sadece birkaç sporcu vardı. Hızlı olan grup 20 kişiye yakın benim 5-10 dk önümde, diğerleri de benzer bir şekilde arkamdaydılar.

Ödül töreni sonrası

Ödül töreni sonrası Mert’le (solda)

Açık deniz yarışlarında sizin temponuza yakın birisi varsa mutlaka beraber yüzmenizi öneririm. Yoksa bir süre sonra yalnızlıktan sıkılabilirsiniz. Kafayı sudan kaldırdığında birilerini görmek istiyor insan. Etrafımda tempoma (3.2 km/saat) yakın birisini keşfettiğimde hemen yanına yaklaştım. 6 km’lik parkurun son 3 km kısmını birlikte yüzdük; o yavaşlarsa yavaşladım, hızlanırsa hızlandım.

6 km parkuru 1:52:01 ile bitirdim. Amacım milli takıma girmek olmadığından bu derece oldukça yeterliydi benim için. Marmaris’in güzel denizinde hem kendimi fazla yormadan yüzerken eğlendim, hem de harika bir deneyim yaşadım. Karadeniz suyuna alışık biri olarak tuzlu olması biraz zorladı beni, fakat insan biraz su yutunca alışıyor :). Yarış sonrasında güzelce dinlendik ve ödül törenine geçtik. Ben yaş gruplarında 6 km’de birinci olurken, Mert OYTUN 3 km parkurunda ikinci oldu. Bilal KABAKLI ise ilk açık deniz yüzme yarışı olmasına rağmen 6 km’ yi zamanında tamamlayabildi ve kendi kategorisinde 4.oldu.

OCİT ekibi yarışa hazır

OCİT ekibi yarışa hazır

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *