browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Ankara’da Artık Yapılamayacak Doğa Etkinlikleri

Posted by on 18/09/2013

Bir süredir Ankara çevresi için bir doğa sporları krokisi çizmeyi düşünüyordum. Hani şu şehirlerin tanıtımında kullanılan, çok detaylı olmasa bile hangi bölgede görülecek ne olduğunu gösteren krokilerden… Güzel, sevimli ama çok dolu olmayan bir kroki olacaktı. Aklımda bu krokiye ekleyeceğim bölgelerin ve etkinliklerin bir listesini bile oluşturmuştum. Bu 6 ay önceydi. Son 6 ayda çok şey değişti.

Şimdi şehir dışından gelen arkadaşlarıma yaptıracak etkinlik bulurken zorlanıyorum. Aktif doğa sporu eposta listelerinde haftasonu planları yapmak için yazışırken daha çok opsiyonumuz vardı. Şimdi bunlar birer birer elimizden alınıyor…

Ankara ve çevresinde artık (veya kısa süre sonra) yapılamayacak etkinliklerden bazıları:

  • Ahlatlıbel’de Oryantiring, MTB ve patika koşusu. Orman yakıldı! 30 hektarlık sedir ve badem ormanı kül oldu.
  • Hüseyin Gazi kayalıklarında geleneksel tırmanış, spor tırmanış, ip teknikleri eğitimi. Koskoca dağın çevresi tellerle çevrildi ve sivil giriş yasaklandı.
  • Şehir içinde bisiklete binmek. Son 6 ayda 3 bisikletli yollarda öldü. Protesto sürüşüne katılanların üzerine araba sürüldü, tehdit edildi.
  • ODTÜ arazisinde patika koşusu ve dağ bisikleti. Yapabiliyorken yapın. Şimdilerde araziden 8 şeritli viyadük geçirmek için hummalı bir çalışma var. 100. Yıl çıkışındaki ağaçlık alandaki tüm ağaçlar dozerlerle yıkıldı. Protesto edenlere atılan gaz fişekleri ile ODTÜ ormanında sayısız küçük yangın çıktı. Neyse ki doğaseverler tarafından zamanında söndürüldü.

Sanıyorum (ve ne yazık ki) bu listeyi uzatmak mümkün. Spor haricinde doğayla iç içe yapılabilecek her tür etkinlik yavaş yavaş hayatlarımızdan çıkıyor. Eymir gölünde alkol yasağı geldi, Atatürk Orman Çiftliği bir otoyol, viyadük, üst geçit açık hava beton anıtına dönüştürüldü. Ankara’yı geçersek, her geçen gün başka bir yerden HES haberi alıyoruz. Erciyes dağının her yeri otellerle, kullanılamayan kayak pistleriyle doldu, kirlilik diz boyu… 3. Köprü için İstanbul’da koskoca ormanın bütünlüğünü bozdular, sonra bunu yanlışlıkla yaptıklarını iddia ettiler. Şimdi o ormanın başka bir bölümü talan ediliyor.

Doğa kıyımını geçip kültürel yozlaşmaya bir uğrayalım. Geçen hafta Ankara Üniversitesi Kürek Takımı tayt giydikleri için meydan dayağına çekildi. Profesyonel sporcularımız ile ilgili birbiri ardına doping iddiaları ve itirafları geliyor. Kulüpler şike batağında… Sonra olimpiyatları alamamamız için bir dolu sebep uydurmacalar…

Kertenkeleler’in serzenişi bu kadar, ama korkarım başımıza gelecekler bu kadar değil.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *