browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

ADAM13’ün Ardından

Posted by on 17/07/2013

DASK ADAM’ı geride bırakalı iki hafta geçti. Daha önce de yazdığım gibi ADAM’a 3+1 takım olarak katıldık.

Banu ile katıldığımız karışık uzun kategoride 5. olduk.  Ateş ile Pınar karışık orta parkurda 4. oldular.  Bryan ve Mert ile Mert Atak ile Mete ise orta parkur erkek kategorisinde yarıştılar.

Adam13

Bilindiği üzere DASK ADAM iki gün sürüyor. Banu ile uzun parkurda ilk gün 12 saatin altında (aslında 9 saat olacaktı ama son anda kötü bir hata yaparak süreyi ve mesafeyi uzattık) 46 km yol gittik. 2.750 m. de tırmanışımız var. İkinci gün ise hiç hata yapmadık ama biraz yavaştık, 6,5 saatte 28 km yol katettik. 1.500 m. tırmandık.

Toplamda 18 saate yakın hareket halindeydik. Yürüdük, koştuk ama hiç mola vermedik. Toplam tırmanışımız 4.250 m. yani Erciyes’in deniz seviyesinden yüksekliğinden 300 m. daha fazla. Hatta Türkiye’deki Ağrı hariç bütün dağların yüksekliğinden daha fazla.

Derece yapamadık. Ama inanıyoruz ki biz kötü değildik. Rakiplerimiz çok iyiydi. İşin aslı tüm kategorilerde yarışanların hepsi çok çok iyiydi. ADAM’dan çok şey öğrendik, malum bu bizim ilk tecrübemizdi. Bundan önceki 1/25.000 ölçekli harita kullanılan sadece iki yarışa katılmıştık ve bu yarışlarda haritacı görevini ne ben ne de Banu üstlenmiştik. Yani bu bizim bu ölçekte harita kullandığımız ilk yarışımızdı. Doğal olarak, önümüzdeki etkinlikler için büyük tecrübe oldu.

Yarış dışında ortam mükemmeldi. Ateş başı muhabbetleri, şarkılar, türküler… Herkes birbirine yardımcı ve hoşgörülü idi. Hiç tatsızlık yaşanmadı. Macera yarışı ve ultra maratonların duayenleri oradaydı. ODTÜ Oryantiring takımı ve Kevser çadır komşularımızdı. Caner Odabaşoğlu ile bol bol sohbet etme fırsatımız oldu. Erkek kategorisi uzun parkur birincisi Faruk Kar ile Alen Gavar’ı aksiyon sırasında yakından izleme fırsatı yakaladık. Ultra parkurun şampiyonu İlyas Avcı ve takım arkadaşı her zamanki gibi tozu dumana kattı. Ordos birkaç takımla ADAM’a katılmıştı. Yer yer patikalarda onlarla da yollarımız kesişti. DASK ekibi sürekli güleryüzlü ve yardımcıydı. Harika ve çok zor bir organizasyonu daha başarıyla tamamladılar. O kadar güzel anımız var ki yazmakla bitecek gibi değil. Şimdiden gelecek senenin ADAM’ına katılışımızı düşlemeye başladık.

Geçen Cuma günü detaylı sonuçların açıklanmasıyla beraber biz de yaptıklarımızı detaylı olarak inceleyebildik.

Bu incelemeleri iki farklı yazı ile paylaşacağız.

Dağ Aşma Maratonu – Çanta İçeriği, Besinler ve Ölçümler

Dağ Aşma Maratonu – Navigasyon

 

2 Responses to ADAM13’ün Ardından

  1. gokhan

    Başarılarınızın ve heyecanınızın daim olmasını yürekten dilerim, arkadaşlar, çok iyiydiniz bence,saglıcakla :-)gk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *