browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

ADAM 2014’ü Geride Bırakırken…

Posted by on 21/08/2014

Geçen sene ADAM’a uzun parkur ile ilk defa katılmıştık ve tadı damağımızda kalmıştı. O günden beri ADAM 2014’ün tarihini takip ediyorduk. Bir taraftan Hakan Gönendik’in yarış sonunda yaptığı konuşmada söz ettiği gibi ultra parkurda karma kategori açılıp açılmayacağını merak ediyor (ve istiyor), diğer taraftan da iş güç, doktora, sakatlıklar derken istediğimiz kadar antreman yapamamış olduğumuzdan ultra parkur iyice gözümüzde büyüyordu. İlk başta uzun parkura katılmayı düşünsek de, parkura Gökhan Türe’nin isminin verildiğini de görünce ultrada karar kıldık.

Yarış öncesinde geçen seneki gibi çantalarımız üzerinde hassas bir çalışma yaptık ve sonuçta her birini -su ve yiyecekler dahil- 7 kg altına çekmeyi başardık. Yarış yerine ODTÜ Orienteering Takımı olarak servisle 16 kişi olarak geldik. 5 takım olarak yolculuk yaparak havaya girmiştik bile.

Yarışın ilk günü saat 5:00’da ilk çıkış alan ultra takımdık. O gün ara kamp dahil toplam 10 hedef vardı. Günün ilk yarısı erken çıkmamız sayesinde serin havada koştuk. Rotamız bizi ağaçlıklardan geçiriyordu ve bu sayede sıcak bir sorun olmadı. Ancak parurun ikinci yarısında çıplak arazide sıcağı fazlasıyla hissettik. Hedeflerin yarısından sonrası hem navigasyon açısından, hem de tırmanış olarak iyice zorlaştı. Neyse ki arazi su yönünden zengindi. Bulduğumuz her yerde su doldurduk ve tahminen kişi başı 5 litre üstü su tükettik. Yemeye, içmeye ve harita bakmaya -özellikle kontrol noktalarında- bolca zaman ayırdık. Bunların dışında mola vermedik. Kayıtlarımıza baktığımızda ilk gün yaklaşık 44 km yol ve 2.350 m irtifa kazanımı yaptığımızı gördük. Tam olarak 9 saatte ilk günün parkurunu tamamlayarak, saat 2’de ara kampa ulaştık.  İşte günün rota özeti ve eğim profili:

GUN1_Track_Profil Gün 1: 44 km, 2350 m irtifa kazanımı, 9 saat

İkinci güne ara kampta bolca dinlenmiş olmanın avantajı ile başladık. 5:55’de son ultra parkur takımı olarak çıkış aldık. İkinci gün 8 hedef olması ve hızlıca göz attığımızda son hedeflerin oldukça yakın olması bizi çıkış sırasında rahatlatmıştı. Ancak önceki yarışlarda genelde olduğunun aksine bu sefer ikinci gün parkur mesafeleri birinci güne oldukça yakındı. Özellikle ilk hedefler teknik olarak zorluydu ve aralarındaki mesafe oldukça fazlaydı. Bu gün geç çıkışımızın da etkisiyle güneşe erken maruz kaldık ve sıcağı daha da fazla hissettik. Su bulmakta biraz daha zorluk çeksek de sularımız tam biterken doldurmayı başarabildik ve susuz kalmadık. Sonuçta 40 km mesafeyi 1.900 m irtifa kazanımı ile 8:23:30 saatte tamamladık ve Gökhan Türe Ultra Parkurunu ilk sırada tamamladık. GUN2_Track

GUN2_Track_Profil

Gün 2: 40 km, 1900 m irtifa kazanımı, yaklaşık 8,5 saat

DASK ADAM yarış ortamı her zamanki gibi mükemmeldi. DASK adeta bir aile gibi oradaydı zaten ve biz de o ailenin bir parçasıydık. Kendimize en yakın gördüğümüz, aynı heyecanları paylaştığımız, bizler gibi doğa aşığı olan, tanıdığımız ve yeni tanıştığımız pek çok dost bir araya toplanmıştı. Muhabbet bilmek bitmedi. Yarıştan sonra Dörtdivan Belediyesi’nin sağladığı tavuklu pilav ile beslendik ve dinlendik. Ödül töreninden sonra geleneksel punch servisi ile keyifler iyice yerine geldi. Gece ateş başı toplanması ile muhabbet iyice koyulaştı. Pazar sabahı yine hep beraber kahvaltı ettik. Birçok kişi gitmeye kalkıyor, ama muhabbet yola çıkmış arabaları bile gitmekten alıkoyuyordu. Son eğlence ODTÜ Orienteering Takımı’nın DASK ile yaptığı su savaşı oldu. Sonrasında ayaklarımız geri geri gitse de, 3 günlük, medeniyetten, telefondan uzak, dostlarla iç içe etkinliğimiz sona erdi ve Ankara’ya doğru yola çıktık. Bu yazıyı yazarken bedenlerimiz sıcak ofislerde olsa da ruhlarımız hala orada, Dörtdivan yaylalarının serinliklerinde.

Tüm parkurun noktalar arası detaylı rota analizini yaptık. Bu analizi ve çanta içeriği çalışmamızı da aşağıdaki yazılarımızda bulabilirsiniz:

Dağ Aşma Maratonu 2014 – Navigasyon Analizi

Dağ Aşma Maratonu 2014 -Çanta İçeriği ve Besinler

_AYK5675

“Gökhan Türe Ultra Parkuru” kürsüsünde gururla poz verirken…

 

One Response to ADAM 2014’ü Geride Bırakırken…

  1. Fuat Bozak

    Parkurdaki gücünüze şahit oldum. Sizleri tekrar canı yürekten kutlarım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *