browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

7. Karakaya Tırmanış Şenliğindeydik

Posted by on 27/05/2013

 buyuk_cadir

 

s_p_col_banu_kayalardaGeçtiğimiz haftasonu ANADOSK‘un düzenlediği 7. Karakaya Tırmanış Şenliği vardı, ve biz de oradaydık. Asıl amacımız tırmananları izlemek, yeni dostlar tanımak, dinlenmek, eğlenmek idi. Karakaya koruluğuna vardığımızda tüm tırmanış malzemeleri arabamızın bagajındaydı,  kayalar muazzam görünüyordu, güneş henüz bunaltmaya başlamamıştı ve olan oldu. Kendimizi olanca hızımızla koşumlarımızı kuşanırken bulduk. Aynı dakikalarda Elif ile Bora da kamp alanına gelmiş, Koridor sektöründeki “proje” rotalarında yapacakları ava hazırlanmak için (görece) kolay rotalarda ısınmak için malzemelerini kuşanıyorlardı. Biz de peşlerine takıldık. İlk durağımız Çeşme Sektörü’ndeki 18m’lik Karakan rotasıydı. 8 boltlu bu spor rota 6- derecesiyle ileri seviye tırmanıcılar için iyi bir ısınma rotasıyken bizler için son derece zorlayıcıydı. Hepimizin tırmanması tahminen bir saatin üstünde vakit aldı. Karakayaların en kötü özelliği düşük seviyeli rotalarının çok az olması. Bu sebeple biz bir rotada tırmanırken arkamızda genelde kalabalık bir sıra oluşuyor. Rotanın teknik zorluğu, son taktığımız ekspresin üstüne yükselme heyecanı, tutamak aşkı sorunsalı yetmezmiş gibi bir de topluluk önünde tırmanış heyecanı yaşıyoruz.

 

s_p_col_ates_liderSonraki durağımız Çeşme Sektörü’nün diğer yüzündeki Kirli Heri rotasıydı. 7- ‘lik derecesiyle bizim seviyemizden hayli zor olmasına rağmen, Bora’nın top-rope’a (tap-rap diye okunmamalı)  çevirmesiyle bu rotaya birkaç defa tırmanabildik. Her ne kadar dar çatlaklarında ayaklarımızı paraladıysak da, bu rotaya özgü “sıkıştırmalı” tırmanış tarzı çocukluğumuzdan kalan kapı eşiklerine tırmanma güdülerimizi tatmin etmemiz açısından doyurucu oldu. Yine arkamızda kalabalık birikti. Olabildiğince çabuk tırmanışımızı tamamlayıp kaçarken öğlen olmak üzereydi.

s_p_col_banu_pozÖğlen vaktinde sandviçlerimizi kemirdik, limonatalarımızı hüplettik. Biraz çadırların arasında gezdik. K2 Outdoor‘dan Uğur ve Alpinist‘den arkadaşlar ile sohbet ettik. Sonra yarışmaların yapıldığı rotalarda usta tırmanışçıları izledik.

Yine tırmanasımız geldi. Malzemeleri kuşandık ve kolay rota avına giriştik. Geçen sene Karakaya’ya geldiğimizde tırmandığımız uzun ve nispeten düşük seviyeli bir rota vardı. Kral Yolu sektöründeki rota kapılmıştı. Geçen Ocak ayında Geyikbayırı’nda birlikte tırmandığım partnerim Murat Can ve Zirve ekibi bu rotada tırmanıyorlardı. Arayışımızı başka sektöre kaydırdık. Rehber kitap, Koru sektörünün arka yüzündeki Şanslı Gün rotasının çatlak alternatifi için 6 derece diyordu. Durum buysa pekala tırmanabilirdik. Güneş bu yüzeyi yakıyor olmasına rağmen kısa bir süre sonra kayaların arkasında kalacağını kestirdik ve tırmanmaya giriştik. İki saatlik deneme sonucunda 17 m’lik rotada 8 boltun ancak ilk 4’üne ekspres takabilmiştik. Takıldığımız noktada kendimizi ittirerek yükseltmemiz gereken bir hamle vardı ve bunu yapmayı gözümüz yemiyordu. Vazgeçme noktasındayken yan ekipten yardım aldık ve sistemi top-rope’a çevirdik. Bu sayede Banu gün batımında rotanın sonunu görebilmiş oldu. Malzemeleri toplayıp hemen yanımızdaki daha kolay ve kısa bir rota olan Tur Arası‘na tırmanmaya başladık. Ne var ki hava iyice karardığı için benden sonra Banu tırmanmayı denemedi.

s_p_bw_gunes_ates

Havanın kararmasıyla kamp ateşi yakıldı. Müzik sesleri kayalar arasında yankılanmaya başladı. İnsanlar toplandı. Ödüllü rotalara tırmananların hediyeleri verildi. Çekilişler, müzik ve sohbet… Hiç ayrılmak istemiyorduk ama ertesi gün Ateş ile Pınar’ın fazla mesai yapmaları gerekiyordu. Biz de malum doktora tezi ile ilgilenmeliydik. İstemeye istemeye dönerken ay ışığıyla maviye çalmış bir gökyüzü altında iyice kararmış kaya silüetlerini gerimizde bıraktık.

s_p_col_kamp_atesi

 s_p_col_alpinist

 
s_p_col_karakayalar_toycamera

s_p_col_ay_yukseliyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *