browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

2014 1. Kademe MTB-O Sonuçlandı

Posted by on 09/04/2014
Birinci gün sonu

Birinci gün sonu

Geçtiğimiz haftasonu Türkiye Dağ Bisikleti Oryantiringi 1. Kademe yarışlarına katılmak için İstanbul’a gittik. Aynı zamanda World Ranking Event (WRE) olarak dünya sıralamasına puan veren yarışların ilk günü Büyükada’da sprint, ikinci gün ise Belgrad Ormanı’nda orta mesafe idi. Cumartesi ODTÜ Oryantiring Takımı ve ODTÜ Bisiklet Takımı’ndan Doruk, ben, Banu, Efe ver Serkan İstanbul’a gidip Büyükada vapuruna yetiştik. Ilık ve güneşli havayı fırsat bilen pek çok turist de adaya gelmişti ve onlarca bisiklet sporcusunun hummalı hazırlıklarını meraklı gözlerle izliyorlardı. Birer ikişer dakika aralıklarla sporcular yarışa başladı. Adanın dik yokuşlu, dar, kimi zaman arnavut kaldırımı döşeli sokakları sprint MTB-O için oldukça uygun ama zorlayıcı bir ortam sunuyordu. En büyük tehlike ise bir köşeyi döndüğümüzde aniden karşımıza çıkabilecek olan dört nala koşturan faytonlardı. Şahsen yarış sırasında ısırgan otlarından da epey şikayetçi olduğumu itiraf etmeliyim. Banu’nun yarıştığı Kadın Elit 21 (W21E) kategorisinin 7 km uzunluğunda, 20 kontrol noktası içeren ve 165m. tırmanış gerektiren bir parkur olduğu duyurulmuştu. Efe, Serkan, Doruk ve benim yarışacağım Erkek Elit 21 (M21E) kategorisi ise 8.6 km uzunluğunda, 20 kontrol noktasına sahip ve 210m. tırmanış gerektiren bir parkurdu. Tabii ki bu mesafeler ve tırmanış en kısa patikaya göre belirlendiğinden gerçek değerleri daha farklı oluyor.

Ilk gün sonu Efe kürsüdeİlk günün sonucunda W21E kategorisinde Banu birinci oldu! Bugüne kadar katıldığımız ilk MTB-O yarışı olması ve İstanbul’un yarış bölgelerine aşina olmayışımız göz önünde bulundurulduğunda bunun sevindirici ve şaşırtıcı bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

Erkek Elit 21 kategorisinde ise Efe 3., Doruk 5. ben de 10. olarak yarışı tamamladık. Sonuçlardan memnunduk ve yarıştan çok keyif almıştık. Dünya sıralamasında yarışan profesyonel atletleri parkurda görme fırsatı yakalamıştık ve bu paha biçilmez bir tecrübeydi.

İkinci gün orta mesafe idi ve Belgrad Ormanı Neşetsuyu bölgesinde yapılacaktı. Yarış sabahı erkenden uyandık, kahvaltımızı ettik ve gecikmeden yarış bölgesine gittik. Önceden iki defa Belgrad Ormanı’nda Kurabiye Macera Yarışı’na katılmıştık. Bu bölgedeki patikaların teknik zorluğunu ve yapraklar arasında kamufle olduğunu biliyorduk ve bu bizi endişelendiriyordu.

İkinci gün sonuW21E kategorisinde toplam mesafe 9.5 km., toplam tırmanış 175m. olarak duyurulmuştu. M21E kategorisinde ise mesafe 12 km., tırmanış 230 m. idi.

İkinci günün sonunda, Banu W21E kategorisinde deneyimli oryantiring sporcusu Tatiana’nın ardında kalarak 2. oldu. M21E kategorisinde ise Efe 4., ben 5. ve Doruk 9. olarak yarışı tamamladık.

Çok eğlendik. Çok şey öğrendik. Bir defa bu işte yeniyiz, tecrübesiziz. Ancak hevesimiz en güçlü özelliğimiz. Daha çok çalışmak ve başarmak istiyoruz.

Corratec bisikletlerimiz bir harika! Adanın dik merdivenleri, Belgrad’ın dikenli sarmaşıkları, kayaları ve odunları onları durduramadı. Bisikletleri edinirken bize yardımcı olan ve yönlendiren Delta Bisiklet’e teşekkür ederiz.

2. Kademe yarışları 10-11 Mayıs’ta Ankara’da yapılacak. Bu defa deplasmanda değil, evimizde oynayacağız. Sanırım kendimizden daha iyi sonuçlar beklemek haksızlık olmayacak!

 

Belgrad ormanı ve Corratec'lerle biz

Belgrad ormanı ve Corratec’lerle biz

2 Responses to 2014 1. Kademe MTB-O Sonuçlandı

  1. Sabiha Sungur

    Harikasınız. Tebrik ediyorum. Yaşadığınız coşkuyu bizlere de aktarmanız ise çok değerli benim için.
    Başarılar diliyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *